Gospodarstwo położone w regionie Allgäu przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego

Dzięki SMA Energy System Business to gospodarstwo mleczne położone w Allgäu tnie koszty energii i przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego. Dalszy potencjał oszczędności wynika ze zoptymalizowanego zużycia energii.

Każdego roku to gospodarstwo mleczne z południowoniemieckiego regionu Allgäu zużywa 40000 kWh prądu. Poza dojarką i robotem do karmienia cały szereg innych odbiorników z obory i innych pomieszczeń wymaga dopływu prądu. Aby ograniczyć koszty energii i zapewnić dostęp ekologicznego, czystego prądu solarnego, właściciel gospodarstwa zdecydował się na SMA Energy System Business z dwoma falownikami Sunny Tripower CORE1 oraz zasobnik komercyjny SMA Storage Business.

97-procentowa niezależność utrzymuje zakup prądu na niemal zerowym poziomie

Poza instalacją solarną o mocy 100 kW, której panele rozmieszczone są na dachu obory, system w tym gospodarstwie obejmuje także zasobnik mocy SMA Storage o mocy 67 kWh oraz inwerter sieciowy wyspowy Sunny Tripower Storage 60. Dba on o to, aby wytworzony na dachu prąd solarny został zmagazynowany w akumulatorze, a w razie potrzeby, o dowolnej porze dnia i nocy, został ponownie udostępniony. Dzięki temu gospodarstwo osiąga niezależność na poziomie około 97 procent. Pozyskiwanie prądu z publicznej sieci elektroenergetycznej kształtuje się zatem na poziomie niemal 0 procent. Kompletny system został zamontowany przez specjalistycznego partnera SMA - firmę Vetter.

Cele

Korzystanie wyłącznie z samodzielnie wyprodukowanego prądu i cieszenie się trwałą niezależnością od operatorów publicznej sieci.

Koncepcja

SMA Energy System Business służy do wytwarzania i magazynowania zielonej energii, a także do optymalnego sterowania przepływami energii i monitorowania ich, zarówno w sieci publicznej, jak i odseparowanej.

Efekt

  1. ≥ Zaopatrzenie w energię nawet w 100% z własnego prądu.
  2. Dodatkowe cięcie kosztów poprzez zoptymalizowane zarządzanie zużyciem.
  3. Przjerzysta, prosta wizualizacja przepływów energii w Sunny Portal powered by ennexOS albo w aplikacji SMA Energy.

SMA Energy System - Business:

zmniejszenie kosztów do 80% dzięki prądowi solarnemu.

Poznaj teraz

Częścią SMA Energy System Business jest także SMA Data Manager M. Manager monitoruje i analizuje przepływy energii w gospodarstwie i w przejrzysty sposób wizualizuje je w Sunny Portal powered by ennexOS albo w aplikacji SMA Energy na tablecie czy w telefonie. Właściciel gospodarstwa mlecznego wie zatem doskonale, że to nie proces dojenia pobiera najwięcej energii, lecz mieszanie paszy i czyszczenie dojarek. Te wykonywane każdego dnia, rutynowe procesy przeprowadza zatem rano albo po południu, kiedy dostępny jest zielony prąd pochodzący z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu unika drogich obciążeń szczytowych, zapobiegając tym samym zakupowi prądu z sieci publicznej.

„Takie rozwiązanie jest dla mnie opłacalne. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. Nawet mój monter się tego nie spodziewał. Po amortyzacji pozyskiwanie energii nie kosztuje mnie nawet centa.“

Michael Nägele,

rolnik i właściciel gospodarstwa mlecznego

Nocą prąd pochodzi z akumulatora

W porze nocnej zapotrzebowanie na prąd obory mieszczącej 80 krów mlecznych jest niewielkie, w związku z czym można je w 100 procentach pokryć z energii zmagazynowanej w ciągu dnia. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. "Nawet mój monter się tego nie spodziewał", z radością zauważa Michael Nägele.

Prąd solarny to ogromna szansa dla rolnictw

Czasy, w których energia solarna pozyskiwana na własnym dachu była wykorzystywana wyłącznie do oddawania do publicznej sieci, są już dawno za nami. Idealnie dobrane systemy takie jak SMA Energy System Business ułatwiają rolnikom nie tylko wytwarzanie prądu solarnego, ale także skuteczne sterowanie nim, jego magazynowanie i elastyczne wykorzystanie. W przypadku instalacji fotowoltaicznych powyżej 100 kW sprzedaż samodzielnie wytworzonego prądu może odbywać się z pomocą SMA Data Manager M, a bezpośrednia sprzedaż może być przeprowadzana z wykorzystaniem SMA SPOT - może to przynieść dodatkowe zyski.

Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Dla właścicieli domów

Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Znajdź instalatora teraz
Kalkulator fotowoltaiczny

Kalkulator fotowoltaiczny

Jak opłacalna jest instalacja fotowoltaiczna?

Oblicz teraz
SMA Energy System Business

SMA Energy System Business

Zmniejsz koszty energii nawet o 80% dzięki prądowi solarnemu.

Sprawdź już teraz