Gospodarstwo położone w regionie Allgäu przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego

Dzięki SMA Commercial Energy Solution​ to gospodarstwo mleczne położone w Allgäu tnie koszty energii i przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego. Dalszy potencjał oszczędności wynika ze zoptymalizowanego zużycia energii.

Każdego roku to gospodarstwo mleczne z południowoniemieckiego regionu Allgäu zużywa 40000 kWh prądu. Poza dojarką i robotem do karmienia cały szereg innych odbiorników z obory i innych pomieszczeń wymaga dopływu prądu. Aby ograniczyć koszty energii i zapewnić dostęp ekologicznego, czystego prądu solarnego, właściciel gospodarstwa zdecydował się na SMA Commercial Energy Solution​ z dwoma falownikami Sunny Tripower CORE1 oraz zasobnik komercyjny SMA Storage Business.

97-procentowa niezależność utrzymuje zakup prądu na niemal zerowym poziomie

Poza instalacją solarną o mocy 100 kW, której panele rozmieszczone są na dachu obory, system w tym gospodarstwie obejmuje także zasobnik mocy SMA Storage o mocy 67 kWh oraz inwerter sieciowy wyspowy Sunny Tripower Storage 60. Dba on o to, aby wytworzony na dachu prąd solarny został zmagazynowany w akumulatorze, a w razie potrzeby, o dowolnej porze dnia i nocy, został ponownie udostępniony. Dzięki temu gospodarstwo osiąga niezależność na poziomie około 97 procent. Pozyskiwanie prądu z publicznej sieci elektroenergetycznej kształtuje się zatem na poziomie niemal 0 procent. Kompletny system został zamontowany przez specjalistycznego partnera SMA - firmę Vetter.

Cele

Korzystanie wyłącznie z samodzielnie wyprodukowanego prądu i cieszenie się trwałą niezależnością od operatorów publicznej sieci.

Koncepcja

SMA Commercial Energy Solution​ służy do wytwarzania i magazynowania zielonej energii, a także do optymalnego sterowania przepływami energii i monitorowania ich, zarówno w sieci publicznej, jak i odseparowanej.

Efekt

  1. ≥ Zaopatrzenie w energię nawet w 100% z własnego prądu.
  2. Dodatkowe cięcie kosztów poprzez zoptymalizowane zarządzanie zużyciem.
  3. Przjerzysta, prosta wizualizacja przepływów energii w Sunny Portal powered by ennexOS albo w aplikacji SMA Energy.

SMA Commercial Energy Solution​:

zmniejszenie kosztów do 80% dzięki prądowi solarnemu.

Poznaj teraz

Częścią SMA Commercial Energy Solution​ jest także SMA Data Manager M. Manager monitoruje i analizuje przepływy energii w gospodarstwie i w przejrzysty sposób wizualizuje je w Sunny Portal powered by ennexOS albo w aplikacji SMA Energy na tablecie czy w telefonie. Właściciel gospodarstwa mlecznego wie zatem doskonale, że to nie proces dojenia pobiera najwięcej energii, lecz mieszanie paszy i czyszczenie dojarek. Te wykonywane każdego dnia, rutynowe procesy przeprowadza zatem rano albo po południu, kiedy dostępny jest zielony prąd pochodzący z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu unika drogich obciążeń szczytowych, zapobiegając tym samym zakupowi prądu z sieci publicznej.

„Takie rozwiązanie jest dla mnie opłacalne. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. Nawet mój monter się tego nie spodziewał. Po amortyzacji pozyskiwanie energii nie kosztuje mnie nawet centa.“

Michael Nägele,

rolnik i właściciel gospodarstwa mlecznego

Nocą prąd pochodzi z akumulatora

W porze nocnej zapotrzebowanie na prąd obory mieszczącej 80 krów mlecznych jest niewielkie, w związku z czym można je w 100 procentach pokryć z energii zmagazynowanej w ciągu dnia. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. "Nawet mój monter się tego nie spodziewał", z radością zauważa Michael Nägele.

Prąd solarny to ogromna szansa dla rolnictw

Czasy, w których energia solarna pozyskiwana na własnym dachu była wykorzystywana wyłącznie do oddawania do publicznej sieci, są już dawno za nami. Idealnie dobrane systemy takie jak SMA Commercial Energy Solution​ ułatwiają rolnikom nie tylko wytwarzanie prądu solarnego, ale także skuteczne sterowanie nim, jego magazynowanie i elastyczne wykorzystanie. W przypadku instalacji fotowoltaicznych powyżej 100 kW sprzedaż samodzielnie wytworzonego prądu może odbywać się z pomocą SMA Data Manager M, a bezpośrednia sprzedaż może być przeprowadzana z wykorzystaniem SMA SPOT - może to przynieść dodatkowe zyski.

Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Dla właścicieli domów

Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Znajdź instalatora teraz
Kalkulator fotowoltaiczny

Kalkulator fotowoltaiczny

Jak opłacalna jest instalacja fotowoltaiczna?

Oblicz teraz
SMA Commercial Energy Solution​

SMA Commercial Energy Solution​

Zmniejsz koszty energii nawet o 80% dzięki prądowi solarnemu.

Sprawdź już teraz