Jak stworzyć winnicę przyjazną dla klimatu

Odpowiedzialna uprawa winorośli do wspaniałych hiszpańskich win o niewielkim śladzie węglowym

Odpowiedzialna uprawa winorośli do wspaniałych hiszpańskich win o niewielkim śladzie węglowym

Właściciel winnicy Álvaro Gil Vera

Hiszpański prekursor zrównoważonej produkcji win

Efektywne i zrównoważone wykorzystanie energii fotowoltaicznej: sieć winnic Viñas Familia Gil to świetny przykład na to, jak wykorzystanie technologii SMA pozwala zaoszczędzić koszty energii, wzmocnić niezależność energetyczną i zaoferować wartość dodaną dla marki. Właściciel winnicy Álvaro Gil pokazuje, jak w swojej rodzinnej firmie z powodzeniem łączy rozwój z zasilaniem czystą energią.

Historia: winnica o bogatej tradycji z nowoczesną technologią fotowoltaiczną

Rodzina Gil w całej Hiszpanii posiada ponad 2000 hektarów winnic. Wiele z nich ma ponad 150 lat i produkuje renomowane czerwone wina klasy premium, takie jak El NIDO, MAS DE CAN BLAU czy CLAR DEL BOSC. Tradycja i postęp nie wykluczają się wzajemnie, jak już wcześniej przewidział Álvaro Gil Vera: z instalacji fotowoltaicznych zaczął korzystać już w roku 2004. Obecnie w instalacje jest już wyposażone pięć z jedenastu jego winnic.

W dobie rosnących cen energii inwestycja ta opłaca się bardziej niż kiedykolwiek wcześniej: w samej winnicy Hijos de Juan Gil w regionie Murcji w sierpniu ubiegłego roku zaoszczędzono 97 ton CO2.

Cele

Hiszpańska sieć winnic Viñas Familia Gil postanowiła ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Rozwiązanie

Producent wina wyposaża swoje winnice położone w różnych regionach Hiszpanii w instalacje fotowoltaiczne, które wytwarzają zieloną energię na własny użytek. Firma inwestuje również w elektrownię fotowoltaiczną, która dostarcza duże ilości energii słonecznej do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Efekt

  1. Viñas Familia Gil znacznie obniża swoje koszty energii
  2. Produkcja energii odnawialnych oraz korzystanie z niej w dużej mierze obniża ślad węglowy przedsiębiorstwa
  3. Firma Viñas Familia Gil w kontaktach PR stale wskazuje na swoje zaangażowanie w obszarze energii odnawialnej
Familia Gil delektująca się winem pochodzącym z własnej winnicy

Zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach

W Viñas Familia Gil zielona jest nie tylko energia, lecz również winorośl jest coraz częściej uprawiana w sposób ekologiczny: produkcja ekologiczna stanowi obecnie ponad 60% rocznego przerobu i oczekuje się, że w nadchodzących latach dojdzie do 100%.  Firma jest również zrównoważona pod względem energetycznym: dzięki pięciu istniejącym elektrowniom i niedawnemu uruchomieniu parku fotowoltaicznego w Jumilla w regionie Murcji, który będzie generował około 1500 MWh energii rocznie, sieć winnic wytwarza więcej energii niż jej zużywa w swoich jedenastu winnicach, a nadwyżkę energii elektrycznej przekazuje do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Zaangażowanie w zrównoważony rozwój oferuje również możliwości w dziedzinie komunikacji i promocji marki: winnica Hijos de Juan Gil wchodzi w skład wybranej grupy zaledwie trzech hiszpańskich winnic z certyfikatem Plus w kategorii "Hiszpańskie winnice na rzecz obniżenia emisji" (WfCP+). Ci producenci win zobowiązali się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych.

Elektrownia fotowoltaiczna w Jumilla

"Nasza pierwsza instalacja fotowoltaiczna została zaprojektowana przez Firmę Konery, oficjalnego partnera SMA Solar, który poleca produkty SMA jako najlepszą opcję dostępną na rynku. Zarekomendowano nam SMA jako wypłacalną firmę o dobrej reputacji i międzynarodowej obecności. Dlatego zdecydowaliśmy się pójść tą nową drogą razem z SMA. Zachęceni dobrymi wynikami, wszystkie kolejne instalacje fotowoltaiczne zbudowaliśmy w oparciu o systemy SMA. Uważamy, że była to najlepsza decyzja, jaką mogliśmy podjąć".

Álvaro Gil Vera

System SMA System w winnicy Hijos de Juan Gil

Jeden system. Wszystko z jednego źródła.

SMA Commercial Energy Solution w winnicy Hijos de Juan Gil oferuje niezwykle kompleksowe rozwiązanie: wysokiej jakości i doskonale dobrane komponenty oraz wygodne systemy monitorowania i sterowania. Są to decydujące czynniki dla przedsiębiorstwa. Modułowa konstrukcja pomogła stworzyć instalację na początek, umożliwiając bezproblemową rozbudowę systemu w późniejszym czasie.

Przyjazna dla klimatu produkcja win i niezależność od sieci elektroenergetycznej

W czerwcu 2016 roku po raz pierwszy wykorzystano energię solarną w winnicy Hijos de Juan Gil. Tamtejsza instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w falownik SMA typu Sunny Tripower 25000. Właściciel winnicy zainwestował również w 18 falowników akumulatorowych SMA Sunny Island 8.0 i liczne akumulatory. W sytuacji awaryjnej generator załącza się, aby pokryć szczytowe zapotrzebowania. W ten sposób winnica jest samowystarczalna, a jej produkcja jest również bezpieczna na wypadek awarii sieci.

Dzięki kompleksowemu systemowi energetycznemu nie tylko winogrona dojrzewają dzięki energii słonecznej - również ich przetwarzanie odbywa z jej pomocą. W ten sposób można zaoszczędzić około 80 ton CO2 rocznie przy rocznym uzysku energii sięgającym blisko 95 megawatogodzin (MWh).

Pomieszczenie techniczne z falownikami z akumulatorem typu Sunny Island i akumulatorami

Od zbioru winogron po wykorzystanie energii słonecznej

W 2022 roku Álvaro Gil Vera i sieć winnic jeszcze bardziej rozszerzyły zrównoważoną i ekologiczną uprawę winorośli. Miała stać się jeszcze bardziej przyjazna dla klimatu i bardziej wydajna - mimo że produkcja własna winnicy Hijos de Juan Gil była już w pełni odnawialna i niezależna od sieci. Winiarz zainwestował więc w elektrownię fotowoltaiczną w Jumilla: w sumie dziewięć falowników Sunny Tripower CORE2 generuje tam około 1500 MWh w ciągu roku. Nadwyżki energii są oddawane do publicznej sieci elektroenergetycznej przy użyciu systemu inteligentnego zarządzania energią za pośrednictwem Sunny Portal i Portal EnnexOs. Stanowi to dodatkowe źródło dochodu, które pozwala również zredukować około 550 ton CO2 rocznie - tyle, ile powstaje podczas 640 lotów długodystansowych.

Instalacja fotowoltaiczna w Jumilla z falownikiem SMA Sunny Tripower CORE2

Dołóż swoją cegiełkę do transformacji energetycznej. Wspieramy Cię w tym.

Od ponad 40 lat firma SMA opracowuje innowacyjne rozwiązania do zastosowań związanych z energią ze słońca i magazynowaniem, inteligentne systemy zarządzania energią, a także nowoczesne rozwiązania w zakresie ładowania, które zapewniają zrównoważone dostawy energii.

Od indywidualnego planowania i profesjonalnej instalacji po rozruch i zdalną konserwację instalacji - dzięki odpowiednim usługom zyskujesz od samego początku i przez cały cykl życia instalacji.

Razem z naszymi partnerami i klientami współkształtujemy transformację energetyczną.

Pobieranie

Więcej na ten temat znajdziesz w naszej broszurze SMA Commercial Energy Solution.

Pobierz teraz

Do użytku komercyjnego

Już teraz znajdź profesjonalnego partnera SMA Solar w swojej okolicy.

Znajdź instalatora już teraz

Dla instalatorów i projektantów instalacji fotowoltaicznych

Już teraz znajdź odpowiedniego partnera handlowego SMA.

Znajdź partnera handlowego