SMA Large Scale Energy Solution​

Bezpieczne i stabilne sieci elektroenergetyczne

Bezpieczne i stabilne sieci elektroenergetyczne

Nowe technologie potrzebują pionierów tworzących standardy.

Grid Forming (kształtowanie sieci) odgrywa zasadniczą rolę w integracji energii odnawialnych z już istniejącymi sieciami elektroenergetycznymi. Rozwiązania SMA w obszarze Grid Forming przyczyniają się do rozwoju transformacji energetycznej i zapewniają bezpieczeństwo sieci na całym świecie.

Ekologicznie inteligentne, ekonomicznie opłacalne

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming oferują wszechstronne funkcje. Stanowią one nie tylko podstawę udanej transformacji energetycznej, ale także tworzą stabilne i bezpieczne sieci elektroenergetyczne dla przyszłych pokoleń.

Podczas, gdy coraz więcej elektrowni konwencjonalnych jest odłączanych od sieci elektroenergetycznych, rozwiązania w obszarze Grid Forming odgrywają coraz większą rolę w stabilizacji sieci. Inwestorzy, operatorzy elektrowni oraz ich właściciele korzystają z nowych, zyskownych obszarów działalności i przyczyniają się do niskoemisyjnych i opłacalnych dostaw energii.

Korzyści

Zapewnienie niezawodnej wymiany energii na całym świecie

Zmniejszenie konieczności wzmacniania sieci i wdrażania działań redystrybucyjnych

Zapewnienie stabilności sieci elektroenergetycznej zasilanej w 100% czystą energią

Gwarancja bezpieczeństwa zasilania

Rozwiązania SMA Grid Forming

Grid Forming ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostaw w 100% "zielonej" energii elektrycznej w oparciu o stabilną i bezpieczną sieć elektroenergetyczną.

Pobierz broszurę

Stabilizacja jako argument sprzedażowy

Systemy magazynowania energii mogą dziś przejąć rolę konwencjonalnych elektrowni dzięki nowym usługom systemowym z zakresu stabilności. Dla inwestorów oznacza to atrakcyjne modele biznesowe, a dla operatorów systemów przesyłowych - alternatywne opcje systemów.

Sukces ekonomiczny dzięki przychodom z kilku połączonych modeli biznesowych.

SMA Grid Forming

Inercja

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming zapewniają inercję opartą na falowniku, gwarantując w ten sposób stabilny i bezpieczny system energetyczny nawet w przypadku awarii.

Wytrzymałość systemu

SMA Grid Forming umożliwia poprawę wytrzymałości systemu i warunków zwarciowych, tworząc podstawy odpornych systemów energetycznych o wysokiej jakości napięcia. W ten sposób można wytwarzać i niezawodnie przesyłać jeszcze większą ilość energii odnawialnej.

Przywracanie systemu

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming można wykorzystywać do szybkiego i bezpiecznego inicjowania tzw. "black start" czyli ponownego uruchomienia lokalnej sieci elektroenergetycznej po awarii. Obecnie trwają prace nad modelami rynkowymi pozwalającymi na monetyzację tej kluczowej usługi.

Systemy wspomagania sieci

Systemy wspomagania sieci dla dużych rozwiązań magazynowania energii są umieszczane w strategicznych punktach sieci przesyłowej. Zwiększają one elastyczność istniejących systemów przesyłowych, zmniejszają "wąskie gardła", a jednocześnie ograniczają potrzebę wdrażania kosztownych działań redystrybucyjnych.

Szczegóły systemu

Architektura systemu Grid Forming jest wielofunkcyjna i elastyczna.

 • Falowniki z akumulatorem

  Falowniki z akumulatorem firmy SMA ładują i rozładowują akumulator do odpowiedniego poziomu naładowania w odpowiednim momencie i z największą wydajnością. Ponadto przejmują one wszystkie usługi sieciowe na poziomie falownika, które w ramach SMA Grid Forming są wykorzystywane w zastosowaniach wewnątrz sieci i poza nią.

 • Akumulator

  Nasz zespół inżynierów serwisu wesprze Cię przy projektowaniu systemu i doradzi odpowiednią wielkość i moc akumulatora.

 • Power Plant Manager

  SMA Power Plant Manager to zintegrowane rozwiązanie do niezawodnego sterowania i monitorowania instalacji oraz centralnego zarządzania urządzeniami. Moc precyzyjnie dopasowana do potrzeb jest zapewniana przez cały okres eksploatacji systemu dzięki wiodącej technologii falowników firmy SMA i kompleksowym usługom inżynierskim. To rozwiązanie jest również wyposażone w uniwersalne interfejsy do integracji z siecią i umożliwia udział w rynku energii.

 • SMA Monitoring

  Umożliwia łatwe i skuteczne monitorowanie online systemu SMA Energy.

Opinie klientów

Dr. Alex Wonhas

"Naszą potrzebą było rozwiązanie problemu strefy West Murray. Jest to obszar intensywnie nasłoneczniony, ale charakteryzuje się bardzo niskim poziomem mocy systemu zasilania. Razem byliśmy w stanie rozwiązać nie tylko duży problem bezpieczeństwa systemu, ale i spory problem komercyjny."

Dr Alex Wonhas

Były kierownik działu projektowania systemów w firmie AEMO

John Cole

"Firma SMA okazała się być dobrym partnerem biznesowym. Spośród różnych producentów usługa firmy SMA była najlepsza. Firma SMA jest również dobrze postrzegana przez banki finansujące. Jednym z powodów, dla których wybraliśmy urządzenia SMA, jest ich trwałość."

John Cole

Dyrektor zarządzający i założyciel Edify Energy

Dr. Jörg Niedersberg

"Firma SMA to rzetelny i doświadczony partner biznesowy. Wspólnie udało nam się stworzyć fragment historii branży energetycznej. Zapewniamy bezpieczeństwo energetyczne i jesteśmy pionierem energetycznej transformacji na drodze do korzystania wyłącznie z odnawialnych źródeł energii."

Dr Jörg Niedersberg

Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Versorgungsbetriebe Bordesholm GmbH

Grid Forming - przykłady zastosowania

Globalny sukces projektu SMA

West Murray, Australia

Rozwiązanie SMA zapewnia uzyski z energii słonecznej

Australijski Operator Rynku Energii (Australian Energy Market Operator, AEMO) zniósł ograniczenia wytwarzania energii dla zlokalizowanych w West Murray pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 350 MWp. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu sterującemu firmy SMA.

Dowiedz się więcej

Bordesholm, Niemcy

Miasto ze zbilansowaną energią

Dzięki rozwiązaniu akumulatorowemu dużej mocy spółka Versorgungsbetriebe Bordesholm, zlokalizowana w północnych Niemczech, zapewnia zbilansowaną energię dla europejskiej sieci elektroenergetycznej - to dochodowy model biznesowy.

Akumulator jest uznawany za jedno z najnowocześniejszych rozwiązań do magazynowania energii na świecie.

Dowiedz się więcej

St. Eustatius, Karaiby

Elektryfikacja wyspy St. Eustatius na dużą skalę

Obecnie energia słoneczna pokrywa 46% całkowitego zapotrzebowania wyspy St. Eustatius na energię elektryczną. Falowniki wyspowe (autonomiczne) umożliwiają pracę sieci bez użycia silników Diesla przez 10,5 godziny przy 100-procentowym udziale energii słonecznej. Łączna pojemność zintegrowanego, litowo-jonowego magazynu energii wynosi 5,9 MWh co umożliwia dystrybucję energii oraz dostarczanie usług sieciowych. Rozwiązanie SMA Fuel Solution pozwala zaoszczędzić około 4560 ton CO2 rocznie.

Dowiedz się więcej

Tworzymy nowe standardy

Operatorzy i właściciele elektrowni korzystający z technologii SMA Grid Forming mają szansę stać się ważnymi graczami na rynku energetycznym i czerpać korzyści z oferowania usług stabilizacji sieci.

Więcej rozwiązań w SMA Large Scale Energy Solution​

Wytwarzanie prądu solarnego i jego optymalne wykorzystanie

Więcej informacji

Magazynowanie prądu solarnego i jego różnorodne wykorzystanie

Więcej informacji

Zarządzanie energią solarną i usieciowienie

Więcej informacji

Niezależność od prądu sieciowego dzięki energii solarnej

Więcej informacji

Przetwarzanie energii do produkcji wodoru

Więcej informacji
Zapoznaj się z naszą broszurą dotyczącą rozwiązań Grid Forming (w języku angielskim)

Pobierz broszurę

Zapoznaj się z naszą broszurą dotyczącą rozwiązań Grid Forming (w języku angielskim)

Pobierz broszurę
Ustal indywidualny termin konsultacji

Konsultacji

Ustal indywidualny termin konsultacji

Ustal termin konsultacji
Zapisz się do newslettera Large Scale

Newslettera SMA

Zapisz się do newslettera Large Scale

Zapisz się do newslettera