Zrównoważony rozwój w rolnictwie

Inwestycja, która się opłaci.

Johannes Schindele

Zrównoważone gospodarstwo rolne: rolnik zarządzający energią

W ciągu ostatnich 10 lat rolnik Johannes Schindele stopniowo przekształcił swoje gospodarstwo rolne w regionie Allgäu w elektrownię odnawialną. Firma SMA towarzyszy mu w drodze do rolnictwa przyjaznego dla klimatu, oferując rozwiązania przyszłości. Johannes Schindele pokazuje, w jaki sposób rolnictwo i zrównoważone wykorzystanie energii zasilanie w energię moga się wzajemnie uzupełniać.

Historia

O godzinie 5:00 rano rolnik Johannes Schindele udaje się do stajni. Jeszcze zanim pierwsze promienie słońca pojawią się w leżącej na terenie Allgäu miejscowości Kempten, oświetlenie zewnętrzne towarzyszy mu w drodze do jego zwierząt. Wymagany w tym celu prąd pochodzi z akumulatora - jest to zmagazynowana energia ze słońca, którą instalacje fotowoltaiczne na dachach wyprodukowały dzień wcześniej. Jego hodowla bydła dzięki odnawialnym źródłom energii jest obecnie w 80% samowystarczalna. Stale rosnące ceny energii elektrycznej w ostatnich latach stanowiły duże wyzwanie dla działalności biznesowej jego gospodarstwa. W końcu Johannes Schindele wpadł na pomysł, aby samodzielnie wytwarzać energię elektryczną.

Wytwarzanie własnej energii było dla Johannesa Schindele krokiem w przyszłość. Ważne kryteria, które wpływają na podejmowanie przez rolnika decyzji związanych z zasilaniem jego gospodarstwa w energię elektryczną, to przede wszystkim jakość produktów, obsługa przyjazna dla użytkownika oraz niezawodny serwis i bezpieczeństwo. Dlatego zdecydował się na firmę SMA i jej falowniki. W połączeniu z narzędziami SMA do zarządzania energią i monitorowania, ma teraz pełen wgląd w swój system energetyczny przez całą dobę.

Cele

Zasilanie gospodarstwa energią elektryczną przyjazną dla klimatu, maksymalizacja korzyści ekonomicznych z istniejących źródeł energii i sterowanie różnego rodzaju instalacjami do produkcji energii odnawialnej w jednym systemie.

Rozwiązanie

SMA Commercial Energy Solution oraz elektrociepłownia biogazowa zaopatrują gospodarstwo w energię elektryczną i ciepło. Magazyny energii zapewniają odpowiedni zapas energii - na noc lub w przypadku awarii publicznej sieci elektroenergetycznej. Dodatkowe źródło przychodu pochodzi z bezpośredniej sprzedaży energii do sieci.

Efekt

  • zaopatrzenie w energię nawet w 80% z własnego prądu ze słońca

  • inteligentne sterowanie przepływami energii

  • łatwe monitorowanie instalacji za pomocą aplikacji SMA Energy i narzędzia Sunny Portal

Gospodarstwo rolne przyjazne dla klimatu: opłacalna inwestycja

Gospodarstwo Johannesa Schindele zużywa blisko 140 000 kWh energii. Dzięki systemowi fotowoltaicznemu o mocy 160 kWp na dachach stajni i stodół oraz biogazowni o mocy 800 kW w gospodarstwie rodzina Schindele produkuje odnawialną energię elektryczną, która jest dostarczana bezpośrednio do sieci. Nawet sąsiednie miasto korzysta z dobrodyiejstw zrównoważonego gospodarstwa: w miejscowoci Obergünzburg energia z gospodarstwa rolnego rodziny Schindele trafia do dużych klientów, takich jak lokalna straż pożarna, szkoła czy klub piłkarski. 

Dla Johannesa Schindelego inwestycja w rolnictwo przyjazne pod względem emisji CO2 jest opłacalna. Lub cytując jego słowa, „Słońce nie wystawia faktury”.

Obejrzyj film przedstawiający gospodarstwo.

Johannesa Schindele - rolnik i producent energii dzięki SMA Energy Solution

Jeden system: wszystko z jednego źródła

Dzięki SMA Commercial Energy Solution Johannes Schindele może w pełni polegać na kompleksowych dostawach energii odnawialnej. Wysokiej jakości urządzenia, inteligentne sterowniki i odpowiedni serwis mają dla rolnika decydujące znaczenie. Modułowa konstrukcja pomogła stworzyć instalacje początkowe, umożliwiając bezproblemowe rozbudowanie systemu w dowolnym momencie - w zależności od budżetu i osobistych potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 160 kWp: pierwszy krok w kierunku zrównoważonego rolnictwa.

Johannes Schindele zrobił pierwszy krok i dziesięć lat temu postanowił zostać producentem energii oraz rolnikiem przyjaznym środowisku, instalując system fotowoltaiczny na dachu i falowniki Sunny Tripower. Rolnik uzyskuje atrakcyjną stawkę za oddawanie energii do sieci w wysokości około 34 centów za kWh. To opłaca się do dziś.

Elektrociepłownia biogazowa o mocy 800 kW jako kwintesencja transformacji energetycznej

W roku 2012 rozbudował swój system energetyczny o biogazownię. Elektrociepłownia dostarcza energię elektryczną do publicznej sieci elektroenergetycznej, a dodatkowo służy do wytwarzania ciepła na potrzeby ogrzewania budynków komunalnych. Pozostałą energię Johannes Schindele wykorzystuje do suszenia zrębków. Tutaj na prawdę wykorzystuje się każdy kilowat.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 60 kWp na potrzeby własne z prądu ze słońca

W roku 2013 Johannes Schindele rozbudował swoje zrównoważone gospodarstwo rolne w oparciu o system modułowy. Jednak maksymalna moc oddawana została już osiągnięta i nie było pozwolenia na wprowadzenie energii elektrycznej do publicznej sieci elektroenergetycznej. Johannes Schindele wykorzystuje zatem prąd z instalacji fotowoltaicznej we własnych budynkach. Inteligentny system zarządzania energią SMA nie dopuszcza do przekroczenia dopuszczalnej mocy.

Kolejny kamień milowy: 170 kWp z instalacji fotowoltaicznej i komercyjny magazyn energii o mocy 228 kWh

Aby wykorzystać pełen potencjał swojego systemu energetycznego, od roku 2020 Johannes Schindele eksploatuje swoją elektrociepłownię biogazową niezależnie od sieci. W tym celu zainwestował w nową instalację fotowoltaiczną z falownikami SMA Sunny Tripower CORE1 i SMA Storage Business. Duży komercyjny magazyn energii spełnia wymagania sieci i pozwala na optymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Energiemanager SMA Data Manager M zmienia nową instalację fotowoltaiczną w instalację o zerowym oddawaniu energii. Nadwyżki energii ze słońca trafiają do magazynu energii, skąd są w razie potrzeby udostępniane.

"Zasoby naturalne nie są niewyczerpalne. Musimy korzystać z nich oszczędnie i wydajnie."

Johannes Schindele

rolnik i producent energii

Dołóż swoją cegiełkę do transformacji energetycznej. Wspieramy Cię w tym.

Od ponad 40 lat firma SMA opracowuje innowacyjne rozwiązania do zastosowań związanych z energią ze słońca i magazynowaniem, inteligentne systemy zarządzania energią, a także nowoczesne rozwiązania w zakresie ładowania, które zapewniają zrównoważone dostawy energii.

Od indywidualnego planowania i profesjonalnej instalacji po rozruch i zdalną konserwację instalacji - dzięki odpowiednim usługom zyskujesz od samego początku i przez cały cykl życia instalacji.

Razem z naszymi partnerami i klientami współkształtujemy transformację energetyczną.

Pobieranie

Więcej na ten temat znajdziesz w naszej broszurze SMA Commercial Energy Solution.

Pobierz teraz

Do użytku komercyjnego

Już teraz znajdź profesjonalnego partnera SMA Solar w swojej okolicy.

Znajdź instalatora już teraz

Dla instalatorów i projektantów instalacji fotowoltaicznych

Już teraz znajdź odpowiedniego partnera handlowego SMA.

Znajdź partnera handlowego