SMA Energy System Large Scale

Bezpieczne i stabilne sieci elektroenergetyczne

Ekologicznie inteligentne, ekonomicznie opłacalne

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming oferują wszechstronne funkcje. Stanowią one nie tylko podstawę udanej transformacji energetycznej, ale także tworzą stabilne i bezpieczne sieci elektroenergetyczne dla przyszłych pokoleń.

Podczas, gdy coraz więcej elektrowni konwencjonalnych jest odłączanych od sieci elektroenergetycznych, rozwiązania w obszarze Grid Forming odgrywają coraz większą rolę w stabilizacji sieci. Inwestorzy, operatorzy elektrowni oraz ich właściciele korzystają z nowych, zyskownych obszarów działalności i przyczyniają się do niskoemisyjnych i opłacalnych dostaw energii.

Korzyści

Zapewnienie niezawodnej wymiany energii na całym świecie

Zapewnienie niezawodnej wymiany energii na całym świecie

Zmniejszenie konieczności wzmacniania sieci i wdrażania działań redystrybucyjnych

Zmniejszenie konieczności wzmacniania sieci i wdrażania działań redystrybucyjnych

Zapewnienie stabilności sieci elektroenergetycznej zasilanej w 100% czystą energią

Zapewnienie stabilności sieci elektroenergetycznej zasilanej w 100% czystą energią

Gwarancja bezpieczeństwa zasilania

Gwarancja bezpieczeństwa zasilania

Rozwiązania SMA Grid Forming

Grid Forming ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostaw w 100% "zielonej" energii elektrycznej w oparciu o stabilną i bezpieczną sieć elektroenergetyczną.


Pobierz broszurę  →

Stabilizacja jako argument sprzedażowy

SMA Grid Forming

Inercja

Inercja

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming zapewniają inercję opartą na falowniku, gwarantując w ten sposób stabilny i bezpieczny system energetyczny nawet w przypadku awarii.

Wytrzymałość systemu

Wytrzymałość systemu

SMA Grid Forming umożliwia poprawę wytrzymałości systemu i warunków zwarciowych, tworząc podstawy odpornych systemów energetycznych o wysokiej jakości napięcia. W ten sposób można wytwarzać i niezawodnie przesyłać jeszcze większą ilość energii odnawialnej.

Przywracanie systemu

Przywracanie systemu

Systemy magazynowania energii SMA Grid Forming można wykorzystywać do szybkiego i bezpiecznego inicjowania tzw. "czarnego startu" czyli ponownego uruchomienia lokalnej sieci elektroenergetycznej po awarii. Obecnie trwają prace nad modelami rynkowymi pozwalającymi na monetyzację tej kluczowej usługi.

Systemy wspomagania sieci

Systemy wspomagania sieci

Systemy wspomagania sieci dla dużych rozwiązań magazynowania energii są umieszczane w strategicznych punktach sieci przesyłowej. Zwiększają one elastyczność istniejących systemów przesyłowych, zmniejszają "wąskie gardła", a jednocześnie ograniczają potrzebę wdrażania kosztownych działań redystrybucyjnych.

Szczegóły systemu
Architektura systemu Grid Forming jest wielofunkcyjna i elastyczna.

 • Falowniki z akumulatorem

  Falowniki z akumulatorem firmy SMA ładują i rozładowują akumulator do odpowiedniego poziomu naładowania w odpowiednim momencie i z największą wydajnością. Ponadto przejmują one wszystkie usługi sieciowe na poziomie falownika, które w ramach SMA Grid Forming są wykorzystywane w zastosowaniach wewnątrz sieci i poza nią.

 • Akumulator

  Nasz zespół inżynierów serwisu wesprze Cię przy projektowaniu systemu i doradzi odpowiednią wielkość i moc akumulatora.

 • Power Plant Manager

  SMA Power Plant Manager to zintegrowane rozwiązanie do niezawodnego sterowania i monitorowania instalacji oraz centralnego zarządzania urządzeniami. Moc precyzyjnie dopasowana do potrzeb jest zapewniana przez cały okres eksploatacji systemu dzięki wiodącej technologii falowników firmy SMA i kompleksowym usługom inżynierskim. To rozwiązanie jest również wyposażone w uniwersalne interfejsy do integracji z siecią i umożliwia udział w rynku energii.

 • SMA Monitoring

  Umożliwia łatwe i skuteczne monitorowanie online systemu SMA Energy.

Opinie klientów

Grid Forming - przykłady zastosowania
Globalny sukces projektu SMA

West Murray, Australia Rozwiązanie SMA zapewnia uzyski z energii słonecznej

Australijski Operator Rynku Energii (Australian Energy Market Operator, AEMO) zniósł ograniczenia wytwarzania energii dla zlokalizowanych w West Murray pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 350 MWp. Było to możliwe dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu sterującemu firmy SMA.

Dowiedz się więcej  →

Bordesholm, Germany: A city with balanced energy – on and off grid

Bordesholm, Niemcy
Miasto ze zbilansowaną energią

Dzięki rozwiązaniu akumulatorowemu dużej mocy spółka Versorgungsbetriebe Bordesholm, zlokalizowana w północnych Niemczech, zapewnia zbilansowaną energię dla europejskiej sieci elektroenergetycznej - to dochodowy model biznesowy.

Akumulator jest uznawany za jedno z najnowocześniejszych rozwiązań do magazynowania energii na świecie.

Dowiedz się więcej  →

Elektryfikacja wyspy St. Eustatius na dużą skalę

Obecnie energia słoneczna pokrywa 46% całkowitego zapotrzebowania wyspy St. Eustatius na energię elektryczną. Falowniki wyspowe (autonomiczne) umożliwiają pracę sieci bez użycia silników Diesla przez 10,5 godziny przy 100-procentowym udziale energii słonecznej. Łączna pojemność zintegrowanego, litowo-jonowego magazynu energii wynosi 5,9 MWh co umożliwia dystrybucję energii oraz dostarczanie usług sieciowych. Rozwiązanie SMA Fuel Solution pozwala zaoszczędzić około 4560 ton CO2 rocznie.

Dowiedz się więcej  →

Tworzymy nowe standardy

Operatorzy i właściciele elektrowni korzystający z technologii SMA Grid Forming mają szansę stać się ważnymi graczami na rynku energetycznym i czerpać korzyści z oferowania usług stabilizacji sieci.

Więcej rozwiązań w SMA Energy System Large Scale

Zapoznaj się z naszą broszurą dotyczącą rozwiązań Grid Forming (w języku angielskim)

Zapoznaj się z naszą broszurą dotyczącą rozwiązań Grid Forming (w języku angielskim)

Ustal indywidualny termin konsultacji

Ustal indywidualny termin konsultacji

Zapisz się do newslettera Large Scale

Zapisz się do newslettera Large Scale