Gospodarstwo położone w regionie Allgäu przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego

Dzięki SMA Energy System Business to gospodarstwo mleczne położone w Allgäu tnie koszty energii i przez całą dobę korzysta z czystego prądu solarnego. Dalszy potencjał oszczędności wynika ze zoptymalizowanego zużycia energii.

Każdego roku to gospodarstwo mleczne z południowoniemieckiego regionu Allgäu zużywa 40000 kWh prądu. Poza dojarką i robotem do karmienia cały szereg innych odbiorników z obory i innych pomieszczeń wymaga dopływu prądu. Aby ograniczyć koszty energii i zapewnić dostęp ekologicznego, czystego prądu solarnego, właściciel gospodarstwa zdecydował się na SMA Energy System Business z dwoma falownikami Sunny Tripower CORE1 oraz zasobnik komercyjny SMA Storage Business.

97-procentowa niezależność utrzymuje zakup prądu na niemal zerowym poziomie

Poza instalacją solarną o mocy 100 kW, której panele rozmieszczone są na dachu obory, system w tym gospodarstwie obejmuje także zasobnik mocy SMA Storage o mocy 67 kWh oraz inwerter sieciowy wyspowy Sunny Tripower Storage 60. Dba on o to, aby wytworzony na dachu prąd solarny został zmagazynowany w akumulatorze, a w razie potrzeby, o dowolnej porze dnia i nocy, został ponownie udostępniony. Dzięki temu gospodarstwo osiąga niezależność na poziomie około 97 procent. Pozyskiwanie prądu z publicznej sieci elektroenergetycznej kształtuje się zatem na poziomie niemal 0 procent. Kompletny system został zamontowany przez specjalistycznego partnera SMA - firmę Vetter.

Częścią SMA Energy System Business jest także SMA Data Manager M. Manager monitoruje i analizuje przepływy energii w gospodarstwie i w przejrzysty sposób wizualizuje je w Sunny Portal powered by ennexOS albo w aplikacji SMA Energy na tablecie czy w telefonie. Właściciel gospodarstwa mlecznego wie zatem doskonale, że to nie proces dojenia pobiera najwięcej energii, lecz mieszanie paszy i czyszczenie dojarek. Te wykonywane każdego dnia, rutynowe procesy przeprowadza zatem rano albo po południu, kiedy dostępny jest zielony prąd pochodzący z własnej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu unika drogich obciążeń szczytowych, zapobiegając tym samym zakupowi prądu z sieci publicznej.

Michael Nägele, dairy farmer.
This dairy farm saves on energy costs, and is suppliedwith clean solar power 24/7.

"Takie rozwiązanie jest dla mnie opłacalne. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. Nawet mój monter się tego nie spodziewał. Po amortyzacji pozyskiwanie energii nie kosztuje mnie nawet centa".

Michael Nägele, rolnik i właściciel gospodarstwa mlecznego

Nocą prąd pochodzi z akumulatora

W porze nocnej zapotrzebowanie na prąd obory mieszczącej 80 krów mlecznych jest niewielkie, w związku z czym można je w 100 procentach pokryć z energii zmagazynowanej w ciągu dnia. I to nawet w dni o niewielkiej ilości słońca i dużym zachmurzeniu. "Nawet mój monter się tego nie spodziewał", z radością zauważa Michael Nägele.

Prąd solarny to ogromna szansa dla rolnictwa

Czasy, w których energia solarna pozyskiwana na własnym dachu była wykorzystywana wyłącznie do oddawania do publicznej sieci, są już dawno za nami. Idealnie dobrane systemy takie jak SMA Energy System Business ułatwiają rolnikom nie tylko wytwarzanie prądu solarnego, ale także skuteczne sterowanie nim, jego magazynowanie i elastyczne wykorzystanie. W przypadku instalacji fotowoltaicznych powyżej 100 kW sprzedaż samodzielnie wytworzonego prądu może odbywać się z pomocą SMA Data Manager M, a bezpośrednia sprzedaż może być przeprowadzana z wykorzystaniem SMA SPOT - może to przynieść dodatkowe zyski.

Dla właścicieli domów: Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Dla właścicieli domów: Znajdź lokalnego instalatora PV, który zaprojektuje i zainstaluje z Tobą system fotowoltaiczny SMA.

Kalkulator fotowoltaiczny: Jak opłacalna jest instalacja fotowoltaiczna?

Kalkulator fotowoltaiczny

Jak opłacalna jest instalacja fotowoltaiczna?

SMA Energy System Business: Zmniejsz koszty energii nawet o 80% dzięki prądowi solarnemu.

SMA Energy System Business

Zmniejsz koszty energii nawet o 80% dzięki prądowi solarnemu.